Wpisy oznaczone tagiem zwierzyna

Zwierzyna łowna

Zwierzyna łowna Całe myślistwo nie miałoby racji bytu, gdyby nie istniała zwierzyna łowna. Określana jest ona również mianem łownych zwierząt. Dawniej polowano w zasadzie na wszystkie mieszkające w lesie zwierzęta, dzisiaj takiej dowolności już nie ma. Wiele gatunków objęto bowiem ścisłą ochroną i strzelanie do nich jest absolutnie zakazane, poza tym w bardzo wielu przypadkach obowiązują tak zwane okresy ochronne. Zwierzyna łowna to określenie dzikich gatunków zarówno ptactwa, jak i ssaków. Ich pozyskiwanie stanowi niesamowicie ważną część łowieckiej gospodarki. W myśl naszego rodzimego prawa łowieckiego, zwierzęta te należą do Skarbu Państwa. W Polsce zwierzęta łowne dzielą się na dwie kategorie, a mianowicie na zwierzynę grubą oraz drobną. W tym pierwszym przypadku wymienić można między innymi dziki, sarny, jelenie szlachetne oraz łosie, w drugim natomiast – lisy, kuropatwy, piżmaki oraz zające szaraki.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.