Wpisy oznaczone tagiem tradycja

Pokot

Pokot Pokot to jedna z myśliwskich tradycji. Jest to zakończenie zbiorowego polowania. Odznacza się ono uroczystym charakterem, bardzo często towarzyszą mu biesiady oraz ogniska. Nazwa tego zwyczaju wzięła się stąd, że po takim jak wyżej wspomniane polowaniu ustrzelona zwierzyna układana jest przez myśliwych pokotem. Składają oni wówczas raport z tego, w jaki dokładnie sposób przebiegało polowanie. Pamiętać należy o tym, że szalenie istotną rolę odgrywa tutaj kolejność, w jakiej zwierzyna zostaje ułożona. A bywa zróżnicowana – w zależności od rozmiarów polowania, zwyczajów panujących w danym regionie i tym podobne. Reguła jest jednakże taka, że pozycja wyższa w pokocie należy do zwierząt większych, których upolowanie było dla myśliwego nie lada wyzwaniem i stanowiło dlań potencjalne niebezpieczeństwo. W naszym kraju przestrzega się zwykle pewnej ustalonej kolejności układania upolowanych zwierząt.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.