Wpisy oznaczone tagiem szybkość

Gepard

Gepard Wielu ludzi często zadaje sobie pytania jakie zawierzę jest najszybsze na ziemi. Otóż najszybszy jest kot. Nie chodzi tu o zwykłego kota domowego lecz o geparda. Gepardy występują w prawie całej Afryce, w Indiach oraz Iranie. Kot ten posiada bardzo charakterystyczne ubarwienie. Gepard ma płowe futro z czarnymi plamkami. Jego ciała dochodzi do półtorej metra długości i wagi sześćdziesięciu pięciu kilogramów. Gepard wyróżnia się ode innych kotów. Mimo, że jest drapieżnikiem nie atakuje z zaskoczenia. Polega on raczej na swojemu doskonałemu wzrokowi i na niebywałej szybkości jaką jest w stanie rozwinąć na krótkich dystansach. Gepard może rozpędzić się nawet do stu dwudziestu kilometrów na godzinę. Beż wątpienia jest on najszybszym zwierzęciem na ziemi. Najszybsze zwierzę świata żywi się nieco mniejszymi ssakami takimi jak gazele, impale gnu czy zające. Gepard ma niebywałą strategię polowania. Po zbliżeniu się na odległość kilku metrów do ofiary rozpoczyna się morderczy pościg za zdobyczą. Takie polowanie najczęściej kończy się w przeciągu kilku minut.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.