Wpisy oznaczone tagiem ptaki

Sokolnictwo

Sokolnictwo Sokolnictwo jest jednym z rodzajów łowiectwa. Pod tym pojęciem rozumieć należy sztukę tresowania drapieżnych ptaków i wykorzystywania ich przy okazji łowów. Sokolnictwo poszczycić się może długowiecznymi tradycjami – znane było ono bowiem już doskonale u prymitywnych ludów. Niestety, do dzisiejszych czasów przetrwało bardzo niewiele świadectw z zakresu historii sokolnictwa. Dotyczy to także i naszego kraju, chociaż on słynął w całym świecie z bardzo bogatych tradycji sokolniczych – przede wszystkim w stuleciach szesnastym oraz siedemnastym. Z tamtego okresu nie zachowały się do współczesnych czasów żadne akcesoria. W Polsce zanik tradycji sokolniczych zaobserwować można było już w dziewiętnastym stuleciu. Po drugiej wojnie światowej pierwsza polska sokolnicza grupa zorganizowana została dopiero wraz z początkiem lat siedemdziesiątych. Była to zasługa leśnika i nauczyciela Czesława Sielickiego.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.