Wpisy oznaczone tagiem pchła

Pchła

Pchła Wiele razy porównuje się zwierzęta do człowieka. Szczególnie te największe jak na przykład słonie. Jednak nawet te najmniejsze mogą okazać się doskonalsze od człowieka. Pchła należy do owadów uskrzydlonych, jednak są one wtórnie bezskrzydłe. Szczególnie dobrze rozwinięte u pcheł są odnóża, które umożliwiają im bardzo dalekie skoki dochodzące nawet do jednego metra. W stosunku długości do masy i rozmiarów ciała są to skoki bardzo dalekie. Człowiek, aby dorównać pchle musiałby skoczyć na odległość około czterystu metrów. Pchły nie cieszą się dobrą opinię, potrafią przenosić wiele chorób, a nawet je wywoływać. Pchły wywołują alergię, przenoszą tasiemce, u młodych zwierząt są w stanie doprowadzić do dużej utraty krwi i anemii, mogą roznosić zarazki chorobotwórcze. Pchły stanowię duże zagrożenie szczególnie dla zwierząt w nieco mniejszej mierze dla człowieka. Zaradzić pchłom możemy poprzez bardzo proste rzeczy takie jak regularne odkurzanie, używanie szamponów przeciwpchelnych, stosowanie pudrów przeciwpchelnych, obroże przeciwpchelnych.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.