Wpisy oznaczone tagiem łowiectwo

Etyka łowiecka

Etyka łowiecka Myśliwi nie są w lesie panami i władcami. Zobowiązani są do przestrzegania nie tylko przepisów prawa łowieckiego, ale również etyki łowieckiej. To niesamowicie istotny element ich kultury. Mówiąc najogólniej, etyka łowiecka to pewne moralne zasady. Dotyczą one tego, w jaki sposób należy postępować między innymi wobec pozostałych myśliwych, zwierząt, myśliwskich psów czy naturalnego środowiska. W tej chwili etyka ta odznacza się nie tylko moralnym charakterem, ale wynika także z przepisów prawnych. Kwestią, na którą w szczególny sposób zwraca się w tym miejscu uwagę jest szacunek wobec zwierzyny, która się upolowało. Na temat pojawiających się tutaj zagadnień etycznych można bardzo długo dyskutować. W naszym kraju Polski Związek Łowiecki opracował „Zbiór Zasad Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich”. Przed szesnastoma laty opublikowana została jego wersja poprawiona i w znacznym stopniu ulepszona.

Łowiectwo

Łowiectwo Łowiectwo określane jest również mianem gospodarki łowieckiej. Pod tym pojęciem rozumieć należy skoordynowane oraz dobrze zaplanowane czynności, których celem jest to, ażeby gospodarować zwierzyną racjonalnymi metodami. Uwzględnione muszą być przy tym zarówno czynniki ekonomiczne, jak i kwestie związane z ochroną przyrody. Łowiectwo to także hodowla zwierzyny oraz jej ochrona, a nie tylko pozyskiwanie jej poprzez organizowanie polowań. W naszym kraju, jeżeli chodzi o łowiectwo w takim kształcie, w jakim znamy je obecnie, to nie można w takim przypadku mówić o jakiś długich tradycjach – nie ma ich po prostu. Sama tradycja polowań jest natomiast długa – ludzie polowali, odkąd pojawili się na ziemskim globie. W chwili obecnej na terenie Polski gospodarowanie zwierzyną regulują stosowne przepisy – jest to mianowicie prawo łowieckie. Ażeby zajmować się łowiectwem, trzeba posiadać uprawnienia.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.