Wpisy oznaczone tagiem kości

Poroże

Poroże Poroże jest tworem z kości, jaki wyrasta na głowie samców będących przedstawicielami zwierząt jeleniowatych. Są jednak od tej zasady trzy wyjątki. Pierwszym z nich jest renifer – poroże obecne jest tak u samców, jak i u samic. Pozostałe dwa przypadki to jelonki błotne oraz piżmowce – u tych zwierząt poroża nie ma wcale. Poroże określane jest również mianem tyki albo wieńca. Składa się ono z kilku części – dla przykładu u jeleni jest tych części sześć. Zwierzęta zrzucają je oraz nakładają każdego roku. Samcom poroże służy do dwóch celów. Przede wszystkim pełni funkcje obronne, natomiast po drugie – w okresie godowym jest niezbędne przy walce o samice. Dla myśliwych natomiast stanowi trofeum. Poza tym bardzo często jest wykorzystywane również w przemyśle meblarskim. Niektóre jeleniowate – takie jak między innymi łosie i daniele – odznaczają się porożem posiadającym charakterystyczny kształt łopat.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów. lyson.com.pl eskadron kask jeździecki liletink

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.