Wpisy oznaczone tagiem kobra

Kobra królewska

Kobra królewska W różnych regionach świata jest różne nastawienie do węży a szczególnie kobry królewskiej. W Indiach wąż ten jest czczony jako boskie zwierzę, natomiast w innych rejonach świata jest po prostu traktowany jako bezwzględny zabójca. Kobra Królewska jest największym jadowitym wężem na świecie. Kobra występuje na obszarze indomalajskim oraz w części południowych Chin. Najczęściej spotkać ją można w gęstych górskich lasach oraz dżunglach. Kobra jest swego rodzaju kanibalem, ponieważ żywi się wężami i to nawet kobrami swojego gatunku. Kobra królewska posiada bardzo toksyczny jad, i w stosunku do swojej masy i długości ciała, wytwarza go bardzo dużo. Wstrzyknięciem jednej dawki jadu w stanie jest zabić nawet słonia. Bez odpowiednich zabiegów śmierć słonia nastąpi w przeciągu trzech godzin. Jeśli człowiek zostanie zaatakowany przez kobrę, jad jest w stanie go zabić w przeciągu kwadransu. Jad jest tak silny, że poraża mięśnie oddechowe, w wyniku tego porażenia następuje śmierć. Mimo, że jest to gatunek rzadki, często spotykamy się ze ofiarami śmiertelnymi wśród ludzi w wyniku ukąszenia przez tego węża.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.