Wpisy oznaczone tagiem kłusownictwo

Kłusownictwo

Kłusownictwo Jeżeli mowa jest o jakimkolwiek niezgodnym z prawem odławianiu dzikiej zwierzyny, to mamy do czynienia z tak zwanym kłusownictwem. Wyszczególnić można dwa podstawowe rodzaje kłusownictwa, a mianowicie wodne oraz lądowe. Jest jeszcze coś takiego jak szkodnictwo leśne – to akurat dotyczy rosnącej w lesie roślinności. Niestety, kłusownictwo – pomimo rozlicznych przepisów oraz kar – jak istniało, tak istnieje nadal, a lasy ponoszą z tego tytułu ogromne straty. Dla przykładu przed czterema laty w wyniku kłusowniczej działalności w naszym kraju Lasy Państwowe straciły niemalże siedem i pół miliona złotych. Przeszło ponad pięćset spraw znalazło wówczas swój finał w sądzie. Na uwadze mieć należy jednakże to, że owe dane są zaniżone. Nie wszystkich kłusowników da się bowiem złapać. Głównym czynnikiem, który skłania tych ludzi do tej działalności jest chęć szybkiego wzbogacenia się i korzyści dla siebie.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.