Wpisy oznaczone tagiem broń

Etyka łowiecka

Etyka łowiecka Myśliwi nie są w lesie panami i władcami. Zobowiązani są do przestrzegania nie tylko przepisów prawa łowieckiego, ale również etyki łowieckiej. To niesamowicie istotny element ich kultury. Mówiąc najogólniej, etyka łowiecka to pewne moralne zasady. Dotyczą one tego, w jaki sposób należy postępować między innymi wobec pozostałych myśliwych, zwierząt, myśliwskich psów czy naturalnego środowiska. W tej chwili etyka ta odznacza się nie tylko moralnym charakterem, ale wynika także z przepisów prawnych. Kwestią, na którą w szczególny sposób zwraca się w tym miejscu uwagę jest szacunek wobec zwierzyny, która się upolowało. Na temat pojawiających się tutaj zagadnień etycznych można bardzo długo dyskutować. W naszym kraju Polski Związek Łowiecki opracował „Zbiór Zasad Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich”. Przed szesnastoma laty opublikowana została jego wersja poprawiona i w znacznym stopniu ulepszona.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.