Wpisy oznaczone tagiem ambona

Ambona

Ambona W języku myśliwych bardzo często zetknąć się można z takim określeniem jak ambona. Rozumieć w tym kontekście należy przez to taki obiekt, który charakteryzuje się kształtem wieżyczki. Ambony buduje się po to, ażeby ułatwiały polowania. Stąd strzela się do wychodzącej z lasu zwierzyny. Dla samych myśliwych natomiast ambona stanowi zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto pozwala na oddawanie bardziej precyzyjnych strzałów. Ustawia się te obiekty w takich miejscach, gdzie zachodzi najbardziej zwiększone prawdopodobieństwo napotkania zwierząt. Konstrukcje ambon nie są skomplikowane. To w gruncie rzeczy bardzo prosta budowla. Wyszczególnić można kilka ich odmian, spośród których najważniejsze są cztery, a mianowicie – ambony przystawiane, siadani, czatownie odkryte oraz czatownie ocieplane. Niekiedy i na jednym tylko kilometrze znajduje się kilka różnych ambon.

  • Kategorie

  • Portal

    Z wszystkich żyjących obecnie ssaków na ziemi najwyższa jest oczywiście żyrafa, za sprawą swojej długiej szyi. Żyrafa występuje najczęściej na terenach afrykańskiej Sahary. Zwierzę jest roślinożercą i najczęściej żywi się liśćmi akacji. Akacja jest bardzo specyficzną rośliną. Posiada kolce oraz specyficzne substancje w swoich liściach, aby odstraszyć roślinożercę. Jednak żyrafa potrafi się przed tym zabezpieczyć poprzez specjalne podniebienie i ślinę. Dorosłe samce mogą osiągnąć wzrost dochodzący nawet do ponad pięciu metrów, przy wadze tysiąca trzystu kilogramów.

  • Wpisy

  • Żyrafa mimo niesprzyjających warunkach fizycznych potrafi bardzo szybko się przemieszczać. Biegnąc potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Największym zagrożeniem dla żyraf w afrykańskiej sawannie są lwy. Drapieżniki atakują tych roślinożerców z zaskoczenia, na przykład przy wodopojach, gdy żyrafa musi schylić się do wody. Wtedy z zaskoczenie lew atakuje żyrafę wbijając jej ostre pazury w szyję.